Чистка від пилу системного блоку персонального комп'ютера / змазка вентиляторів / заміна термопасти.
Чистка комп'ютера від пилу (офісний / ігровий) 150/300 грн
Включає в себе:
1) Розбирання системного блоку для чищення від пилу
2) Чищення корпусу та комплектуючих від пилу (використовується компресор)
3) Заміна термопасти в комп'ютері, (використовується Arctic Cooling MX-4)
4) Мастило вентиляторів
Під час експлуатації комп'ютера в його системному блоці накопичується пил. Наприклад, шерсть тварин, відмерлі частини людської шкіри, ворс від килимів та одягу, пилові кліщі. Крім можливої алергії пил володіє ще дуже хорошими теплоізоляційними властивостями. Якщо не проводити чистку комп'ютера від пилу, то з часом вона забиває радіатори і вентилятори.
В результаті чого сильно погіршується охолодження комп'ютера. Що в підсумку призводить до перегріву окремих комплектуючих системного блоку. Наприклад, відеокарти або процесора, а також блоку живлення комп'ютера. І, в наслідку, це є причиною виходу з ладу перегріваються комплектуючих. Тому своєчасна чистка комп'ютера від пилу дуже важлива.
Пил в комп'ютері може призводити до короткого замикання
Між іншим, важливо також відзначити, що пил в комп'ютері є ще й відмінним провідником струму. Іншими словами, якщо ваш комп'ютер стоїть у приміщенні з підвищеною вологістю. Те пил перетворюється на в'язку субстанцію, яка ставати брудом.
Така волога пил здатна проводити електричний струм. Разом з тим, відстань між ніжками чіпів часто не перевищує і 1 мм. Пил, потрапляючи між такими контактами і маючи достатню вологість може призводити до коротких замикань. Що, в свою чергу, виводить з ладу материнську плату. Після чого необхідний вже дорогий ремонт.
Шкода пилу в системному блоці комп'ютера
Разом з тим не варто забувати про фізику і статичну електрику, яке теж має місце бути. Пил має властивість наелектрізованності і іноді цього достатньо, щоб вивести з ладу дрібні smd компоненти. Тому своєчасна чистка комп'ютера від пилу може врятувати вас від дорогого ремонту. Крім того пил потрапляючи і забиваючи блок живлення виводить з ладу електролітичні конденсатори. ЕЛК через порушення температурного режиму здуваються і з них витікає електроліт. Що в свою чергу порушує стабільну роботу ПК. Згодом чого комп'ютер стане сильно гальмувати або будуть відбуватися періодичні зависання. В результаті комп'ютер може зовсім не реагувати на натискання кнопки включення. Дешеві блоки живлення, в таких випадках можуть легко спровокувати вихід з ладу інших комплектуючих. І це далеко не все, на що здатна пил. Як ми раніше відзначили, пил при підвищеній вологості дуже гігроскопічна.
Через що потрапляючи на контакти вона має властивість їх окисляти, притягаючи частинки води. Такі доріжки і контакти через окислення, навпаки, втрачають здатність проводити електричний струм. Найчастіше це спостерігається на оперативній пам'яті комп'ютера і жорстких дисках. Після чого комп'ютер починає видавати помилки і BSOD (сині екрани смерті). Іноді, через такого окислення контактів оперативної пам'яті, комп'ютер зовсім не включається. На жорстких дисках (HDD) через окислення контактів контролера падає продуктивність. Згодом чого ростуть помилки S.M.A.R.T. по CRC Error Count. В результаті відбувається деградація пластин жорсткого диска з наступним його виходом з ладу.
Самостійна чистка комп'ютера від пилу
Відразу хочеться відзначити, що можна купити балончик зі стисненим повітрям, але я не рекомендую цього робити. Через те, що продути таким балончиком комп'ютер якісно не вийде. Так само можна використовувати пилосос зі зворотним тягою або компресор. Такий варіант більш кращий, але це потрібно робити на вулиці. Інакше ви ризикуєте розподілити пил з системного блоку по всій квартирі. А, гірше того, ще й надихається букетом з відмерлої шкіри і кліщів. Крім того, є деякі проблеми цього методу,повязані з вентиляторами. По-перше, розвиваючи великі обороти від потоку повітря вентилятори стають генераторами. Тим самим подають електричний струм на роз'єм материнської плати. У слідстві чого виникає електрику, яке може привести до короткого замикання. А, отже, і виходу з ладу елементів монтажу материнської плати. По-друге, пил потрапляє всередину вентилятора, виникає тертя в муфті і вентилятор починає гудіти. У підсумку обов'язково після продувки компресором потрібно розбирати чистити і змащувати вентилятори.
Як правильно почистити комп'ютер від пилу
1) Частка системного блоку від пилу
2) Частка блоку живлення від пилу
3) Чистимо окислення на контактах
4) Заміна термопасти на процесорі
5) Заміна термопасти на відеокарті комп'ютера
Періодичність чищення комп'ютера від пилу
Хочу зразу зазначити, що такого регламенту немає. В середньостатистичний випадках одного разу на рік буде цілком достатньо. Все суто індивідуально і залежить від безлічі факторів. Починаючи від наявності домашніх тварин, до запилення приміщення, в якому знаходиться ПК. Заглиблюватися в питання запиленості приміщення можна дуже довго. Грає роль навіть те, на якому поверсі знаходиться комп'ютер і що у вас за вікном, дорога або зелений двір.
Дуже важливим фактором запобігання попадання пилу є якісний корпус з пиловими фільтрами. Такі фільтра дуже сильно перешкоджають попаданню пилу всередину системного блоку комп'ютера. У слідстві чого періодичність чищення може сильно відрізнятися. В даному випадку чистка комп'ютера від пилу істотно полегшена. Інакше кажучи, досить тільки знімати і пилососити пилові фільтра раз на півроку-рік. Отже, комп'ютер можна не чистити від пилу і 3 роки, і там буде все відносно чисто.
Можна, звичайно, спробувати почистити комп'ютер від пилу і самостійно, але ціна чистки зовсім не суттєва. Крім цього, якісна термопаста коштує недешево і найчастіше дорівнює вартості однієї чистки. Тому простіше викликати майстра додому, яким приїде і все зробить на вищому рівні. Почистить все своїм пилососом, розбере все на гвинтики, змаже все вентилятори і поміняє термопасту.
Економте свій час, енергію і здоров'я, довіряйте курну роботу професіоналам в цій справі. Також ви не будете застраховані, що нічого не зламаєте в процесі чистки. Між іншим, що нерідко й трапляється при самостійному чищенні комп'ютера від пилу.
Як перевірити температуру процесора і відеокарти?
Щоб зрозуміти чи потрібно міняти термопасту в комп'ютері потрібно дізнатися температури процесорів (ГПУ і ЦПУ).
Є багато різних програм, які дозволяють подивитися температури компонентів ПК. Однією з таких програм є AIDA64. Щоб перевірити температури потрібно зайти в розділ «Комп'ютер» і відкрити підрозділ «Датчики».
Перевірка температур комп'ютера
Тут ми бачимо поточні температури компонентів системного блоку комп'ютера. Для того, щоб зрозуміти, наскільки сильно нагрівається процесор потрібно запустити тест. Для цього потрібно в меню знайти «Сервіс» і натиснути «тест стабільності системи».
Тут залишити «пташку» тільки на «Stress FPU» і натиснути «Start». Розпочнеться синтетична навантаження на процесор, що ми відразу побачимо на нижньому графіку. Даний тест необхідно проводити до стабілізації температур і вирівнюванні лінії на графіку.
Перегрів комп'ютера від пилу
Якщо у вас температури вище 80 градусів або на нижньому графіку спрацьовує CPU Throttling припиняйте тест. Зрозуміти це можна по червоній лінії знизу і зміні її значення вище 0%. У таких ситуаціях чистка комп'ютера від пилу з заміною термопасти вимагає невідкладних дій.
В яких випадках потрібна чистка комп'ютера від пилу:
1) Сильно шумлять вентилятори при роботі комп'ютера.
2) Тріск і гул вентиляторів при «холодному» включенні комп'ютера (через деякий час роботи потім пропадає).
3)Сильне нагрівання процесора (для різних процесорів може відрізнятися, але зазвичай вище 70-80 градусів).
4) Комп'ютер дуже сильно гальмує, навіть після переустановлення Windows.
5) З'являються сині екрани смерті BSOD.
6) Артефакти на екрані (різнокольорові смуги, спотворені текстури).